ULVI BAJARANI

ULVI BAJARANI

Date and Place of Birth: 27th January, 1995, Baku, Azerbaijan
General background:
He is a chess player since 5.

Has 1-st category since 7.
A FIDE Master since 10.
An International Master since 14.
An International Grandmaster since 16.

Coachs:Ilgar Bajarani (IM) father

Results:
A Prize-winner in the 10th Beirut International Open Chess Championship (Lebanon, April-May, 2019)
The winner of Fischer Random Chess group in "Peterburgskaya Leto" tournament (Russia, August, 2018)
A Prize-winner in the Stockholm Chess Challenge (Sweden, March, 2017)
The winner of Solidarity Day - Vugar Gashimov Chess Academy Classic tournament (Baku, December, 2016)
The winner of Zire Open Flag day rapid tournament (Baku, November, 2016)
The winner of Chess day IM norm tournament (Poselok Molodejnaya, July, 2016)
The winner of Chess day rapid tournament (Poselok Molodejnaya, July, 2016)
The winner of Army day blitz tournament (Baku, June, 2016)
The winner of Army day rapid tournament (Baku, June, 2016)
The winner of Fuad Djafarov Memorial (blitz) (Baku, December, 2015)
The winner of Brasschat open (Belgium, August, 2015)
A prize-winner in the Arad open tournament (Romania, August, 2015)
A prize-winner in the Arad Blitz tournament (Romania, August, 2015)
The winner of U20 category in Najdorf Memorial Open A 2015 (Warsaw, Poland, July, 2015)
The winner of Memorial of Fuad Djafarov (play-off) (Baku, November, 2014)
The winner of men championship of Azerbaijan (June, 2014)
The winner of Solidarity Day blitz tournament (Baku, December, 2013)
The winner of Independence Day open tournament (Baku, Azerbaijan, October, 2013)
The winner of Alushta GM Autumn tournament (Ukraine, September 2013)
The winner of Abu-Dhabi Ramadan blitz tournament (July, 2013)
The winner of U18 category in Azerbaijan Junior championship, (Baku, March, 2013)
The winner of the 1-st league of Azerbaijan(Baku, November-December 2012)
The winner of Solidarity Day close tournament (Baku, Azerbaijan, December, 2011)
The winner of U18 category in Baku-open 2011 (Baku, Azerbaijan, August, 2011)
A Prize-winner in Open of Avicenna cup (Hamedan, Iran, July, 2011)
A Prize-winner in the "World Youth Stars" tournament in Kirishi (Russia, May 2011)
Second place in the tournament "PETROVSKAYA LADYA" (Petergof, Russia, July 2010)
The winner of category U20 in the international chess tournament "Aeroflot-Open" in Moscow, Group A2 (February, 2010)
The winner of U14 chess tournament "Dubai-Open" in the UAE (July, 2009)
The winner of categories U14 and U20 in Azerbaijan Junior championship, (Baku, April, 2009)
The winner of category U14 in the international chess tournament "Capella La Grande" open in France (March,2009)
The winner of category U20 in the international chess tournament "Ramadan cup" in Abu-Dhabi, the UAE (September,2008)
The winner of U12 category in the Dubai children tournament (July, 2007)
The winner of U16 category in the international chess tournament ”Caspian cup” in Rasht, Iran (December,2007)
A prize-winner of Abu-Dhabi open-chess tournament (UAE, August, 2006)
The winner of U14 category in the international chess tournament "President cup" in Baku (May, 2006)
The winner of U10 category in the international chess tournament in Tehran (Iran, February,2005)
The triple champion in the category U12 tournament in Abu-Dhabi (the UAE, August, 2005, 2006 and 2007)
The winner of Baku championship in the category Under 10 years old boys (2004 and 2005)
The winner of autumn championship of Republic Chess Centre U14, Baku (November,2004)



He has 3 medals from Europe Youth and 1 medal from World Youth.
The silver medal in the U10 category of Europe youth championship (2005)
The bronze medal in the U10 category of World youth championship (2005)
The bronze medal in the U12 category of Europe youth championship (2006)
The silver medal in the U12 category of Europe youth championship (2007)
4th place in the U14 category of World youth championship (Vietnam, 2008)
Read more

Chess sets and Clocks

Satışda İran istehsalı olan şahmat var.

Müraciət üçün (055)-7830522 e-mail: azerichess@gmail.com 
İlqar



Şahmat dərslikləri:

1.İvaşenko 1-3-cü sinif (yeni başlayanlar üçün)

2.İvaşenko 4-5-ci sinif (IV-III dərəcə səviyyəsi)

3.İvaşenko 6-8-ci sinif (III-II dərəcə səviyyəsi)

4.İvaşenko 9-11-ci sinif (II-I dərəcə səviyyəsi)

Read more

Bakı Yayı Şahmat Festivalı-2019

Bakı Yayı Şahmat Festivalı-2019


Festival 2-10 iyul 2019-cu il tarixlərində Bakı şəhərində Respublika Şahmat mərkəzində (klubunda) keçirildi. Festivalın proqramında olan yarışlar:
A1-Beynəlxalq Qrossmeyster normalı turnir – Şiller sistemi üzrə, hər şahmatçıya 90 dəqiqə + hər gedişə 30 saniyə.
A2-Beynəlxalq Master normalı turnir – Şiller sistemi üzrə, hər şahmatçıya 90 dəqiqə + hər gedişə 30 saniyə.
B-Açıq turnir (Open) - İsveçrə sistemi üzrə, 7 tur, hər şahmatçıya 90 dəqiqə + hər gedişə 30 saniyə.
C-Uşaq turniri – U12 – 2007-ci il və daha kiçik şahmatçılar üçün, isveçrə sistemi üzrə, 7 tur, hər şahmatçıya 60 dəqiqə + hər gedişə 30 saniyə.
D-Rapid turniri (10 dəq+5 saniyə).
E-Blitz turniri (3 dəq+2 saniyə).
Read more

7th Çeşme International Open Chess Tournament (Cheshme, TUR, 24-30.06.2019)

Official Site

Final ranking after round 9 (A Category, 95 players)
SIRAB.NO.
İSİMELOFEDPUANBH.SBRes.Vict
14GMQUPARADZE, GIGA2498GEO5044,5006
23IMISKANDAROV, MISRATDIN2502AZE4841,2507
31GMBAKLAN, VLADIMIR2620UKR50½36,0005
418IMCHIGHLADZE, IVERI2317GEO45½32,2506
55GMMAMMADOV, ZAUR2428AZE42½31,2506
611FMTUNCER, TUNA2365TUR4233,0005
77IMGOKERKAN, CEM KAAN2415TUR4232,7505
89GMBARSOV, ALEXEI2397UZB39½30,0005
913GMANNAGELDYEV, ORAZLY2353TKM3829,5005
1410IMBASHIRLI, NAIL2367AZE642½30,0004
2517IMGULIEV, LOGMAN2320AZE36½24,2504
2832
BASHİROV, TEYMUR2238AZE54825,2504
3127WGMKAZIMOVA, NARMIN2271AZE54222,2504
3649
MAMMADOV, GULAM2059AZE53618,2504
4247
ABDULLAYEV, AZER2064AZE4018,5003
5740
ALIYEV, ELNUR2155AZE43716,0003
6515IMRZAYEV, BAHRUZ2340AZE37½13,0002
Read more

Peterburq yayı-2019

Информация 2019

Информация
об открытом шахматном фестивале
«Петербургское лето – 2019»
(возможны незначительные изменения)
 
Время и место проведения
Фестиваль проводится с 13 августа (день приезда) по 26 августа (день отъезда)  2019 года:  Мемориал В.Л. Корчного — 13.08 (день приезда)  - 23.08 (день отъезда);  этап детского Кубка России — 13.08 (день приезда) - 23.08 (день отъезда)  2019 года, этап Гран-при России по рапиду  — 23.08 (день приезда) - 26.08 (день отъезда)  2019 года, в отеле «Азимут» по адресу: Санкт-Петербург, Лермонтовский пр., 43/1
Предварительные заявки на участие принимаются на сайте spbchesstournaments.com до 10.08.2019.

http://spbchesstournaments.com/memorialyi/peterburgleto/informacziya-2019.html 

Программа фестиваля:
14.08.11:00 Турниры B: Детский Кубок России 1 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 1 тур 
15.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 2 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного2 тур 
16.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 3 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 3 тур 
17.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 4 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 4 тур 
18.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 5 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 5 тур 
19.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 6 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 6 тур 
20.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 7 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 7 тур 
21.0811:00 Турниры В: Детский Кубок России 8 тур17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 8 тур 
22.0810:00 Турниры В: Детский Кубок России 9 тур
15:30 Турниры B - закрытие
17:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного 9 тур22:00 Турнир А: Мемориал В.Л. Корчного – закрытие
23.0810:00 Турнир D: Конкурс решения задач 12:00 Турнир E: шахматы Фишера18:00 Турнир F: блиц
24.0811:00 Турнир G: Лекция и сеанс 15:00 Турнир C: Гран-при России по рапиду 1-5 тур 
25.0810:30 Турнир C:Гран-при России по рапиду 6-11 тур 18:30 Турнир С: Гран-при России по рапиду - закрытие 
Read more

4. Başkent Üniversitesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası (Ankara, TUR, 17-22.06.2019)

Official Site

Final standings after round 9 (A Category, 113 players)
RANK
NAMERtgFEDPtsBH.SBBHsRes.Vict
1GMBERNADSKIY, VITALIY2578UKR4741,7543406
2IMISKANDAROV, MISRATDIN2502AZE745½36,7543205
3IMNAGY, GABOR2471HUN5138,0043705
4GMODEEV, HANDSZAR2386TKM49½36,2541805
5IMSARACI, NDERİM2377KOS4733,2540604
6IMANNABERDIEV, MEILIS2532TKM46½36,5043304
7GMBAGATUROV, GIORGI2422GEO46½35,7543004
8IMCAN, IŞIK2379TUR4533,25413½04
9CMYILMAZ, GÖKTAN2175TUR44½30,00426½05
17GMMAMMADOV, ZAUR2428AZE64429,25415½05
19IMBABAYEV, TALIB2290AZE64028,7538705
24IMGULIYEV, LOGMAN2320AZE4426,5040405
30WGMKAZIMOVA, NARMIN2271AZE38½24,5038605
80
JAVADOV, HABIL1806AZE43013,50332½02

Final sira (U14 Category, 94 players)
RankNameRtgFEDPtsBH.SBBHsRes.Vict
1CİVCER ÖMER FARUK1676TUR85248,5043907
2BABAYEVA NASRİN1451AZE5446,7544606
3TÜRKMEN YUSUF ÇAĞAN1910TUR46½39,50429½07
4UYLUKÇU BERKAY BAHADIR1506TUR748½38,75433½06
Read more